Pro maminky dětí ve věku 3-6 let
Stav chrupu Vašeho dítěte stále závisí na Vás, rodičích!
Dítě již čistí chrup samo, Vy ale nadále dočišťujete a kontrolujete, jak to zvládá, a to až do věku 10ti let!
První návštěva zubního lékaře by měla proběhnout mezi půl a jedním rokem dítěte, následně pak každého půl roku(hrazeno pojišťovnou). Nezapomeňte na zubní průkaz vložený v očkovacím průkaze dítěte.
A) SPRÁVNÁ VÝŽIVA
- Odstraňte zlozvyky jako je cucání palce, dudliku, apod. – hrozí otevřený skus a růst čelisti do předkusu, zkřížený skus, a bývá nutná následná ortodontická terapie.
- Snižte počet denních jídel zejména malých svačinek mezi hlavními jídly, abyste omezili dobu, po kterou jsou zuby vystaveny působení kyselin, které vznikají z plaku ulpívajícího na zubech. Nejvhodnější potraviny z hlediska prevence zubního kazu jsou sýry, maso, mléko, pevné ovoce a zelenina. Nejhorší volba: bonbóny, sušenky, koláče, brambůrky, hranolky, banány, rozinky, limonády (např. Jupík)…
- Vyvarujte se přenosu bakterií, které sídlí ve Vaší dutině ústní, do úst Vašeho dítěte (poučit i prarodiče apod.), tzn. NEOLIZOVAT dudlík, lžičku nebo savičku při krmení!
- Využívejte žvýkačky bez cukru s obsahem XYLITOLU, které odstraní zbytky potravin ze zubů, zvýší produkci a množství slin v ústech a navíc Xylitol potlačuje množení bakterií způsobujících zubní kaz.
B) SPRÁVNÁ HYGIENA DUTINY ÚSTNÍ
- Čistěte dětem zuby minimálně 2x denně po jídle, večer důkladněji. Nejprve nechte dítě čistit samotné, pak dočišťujete Vy rodiče! Doporučujeme čištění „krouživými pohyby“, nácvik v ordinaci.
- Zubní kartáček měkký, hustý, malý, rovně střižený, barevný, s krátkou rukojetí (např. Spokar, Curaprox SMART), měníme 1x měsíčně.
- Při prořezávání zoubků je vhodné používat chladivých kousátek rozličných tvarů, prsťáčky, gely s antiseptickou přísadou (Citrogrep, Buccotherm, Welleda, Ajona, Herbadent…).
- POZOR! mezi 5. a 6. rokem dítěte začínají prořezávat „DRUHÉ zuby“, o které je třeba obzvlášť pečovat. Jedná se o přední řezáky (4 nahoře, 4 dole), a PRVNÍ STÁLÉ STOLIČKY, které rostou hned za dočasnými.
C) FLUORIDOVÁ PREVENCE
Přísun vhodného množství fluoru je důležitý pro správný vývoj zubů, důležité jsou i jeho protikazové vlastnosti.
K dispozici jsou:
- fluoridové tablety Zymafluor (koupíte v lékárně bez receptu),
- 1 tbl.denně rozpouštět v čaji ,větší děti cucat jako bonbón, od 4 let 2 tbl. denně po poradě se zubním lékařem
- stolní vody s fluoridy (alespoň 0,7 mg/l),
- fluoridovaná kuchyňská sůl,
- PASTY s fluoridy do 500 ppm v množství asi „jako hrášek“ např.:Aquafresh junior, Elmex dětská, Oral B Stages, Vademecum, Tom a Jerry, Zubík, Stomaphyt, Odol3dent, Homeodent bez mentolu….
- Elmex Fluid 2x ročně při prohlídce, ev. po sanaci, aplikuje zubní lékař či hygienistka, 1 hodinu nejíst a nepít.
D) JINÁ PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ
- možnost pečetění fisur na stoličkách = při nižší kazivosti je možné jamky „zalepit“ bílou plombou, která brání proniknutí kazu do zubu a uvolňuje do zubu fluoridy (provádí zubní lékař, cena 300Kč/zub)
- ozonoterapie = odstranění kazu bez neoblíbeného „vrtání“, ozón zničí počínající zubní kaz
Je důležitý u dětí s vyšším rizikem vzniku zubního kazu,dále pro děti hendikepované, po poradě se zubním lékařem či dentální hygienistkou! Nehradí zdravotní pojišťovna. Návštěvu doporučujeme 4x ročně, 2x hradí ZP, 2x hradí rodiče.
Po absolvování základního PP následuje:
1) aplikace fluoridového laku 4x ročně (1 hod. nejíst, nepít)
2) aplikace Elmex gelée 1x za 14 dní v domácí péči
GC MOUSSE pasta s vyšším obsahem fluoridů napomáhá neutralizovat pH dutiny ústní při počáteční demineralizaci zubů (= bílé flíčky na zubech), aplikace 1x týdně v domácí péči.
Ústní voda dětská bez obsahu alkoholu = např. Listerine, vyplachovat 3x denně, vhodná i při zánětu dásní. Při vyplachování zabarvuje zbývající plak na zubech, výborná kontrola hygieny.
Sanaci (odstranění zubních kazů) provádí zubní lékař VŽDY až po osvojení základů dentální hygieny!!!
DĚTSKÝ CHRUP=VIZITKA PÉČE RODIČŮ
Za stomatologický tým:
MUDr. Ladislav Židek